Procesor w laptopie – za co odpowiada?

17 sierpnia 2020 Wyłączono Przez Karina

Jednym z najważniejszych komponentów w naszym urządzeniu z pewnością jest procesor. Odpowiada za wykonywanie wielu czynności i to właśnie dzięki niemu możliwe jest prawidłowe funkcjonowanie komputera. Czym dokładnie jest procesor? Za co odpowiada? Jaką ma budowę? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w poniższym artykule.

Czym jest procesor?

Próbując definiować procesor można stwierdzić, że jest sekwencyjne urządzenie cyfrowe, które pobiera dane z pamięci operacyjnej. W późniejszych etapach interpretuje je i wykonuje poszczególne rozkazy. To niewielka centralna jednostka obliczeniowa. Nie bez powodu nazywana jest także mózgiem komputera. Odpowiada przede wszystkim za prawidłową pracę pozostałych podzespołów, koordynuje nią. Dodatkowo odpowiada za przeprowadzanie wielu procesów, bowiem kieruje ruchem danych i tym samym gwarantuje, że wykonywane są czynności zgodne  z potrzebami i życzeniami użytkownika. Nie można zapominać o tym, że procesor wykonuje wiele obliczeń, zaczynając od tych najłatwiejszych, kończąc na tych najbardziej skomplikowanych. Jest to bardzo wszechstronny komponent, bez którego funkcjonowanie laptopa byłoby znacznie utrudnione.

Jak wygląda procesor?

Przeglądając wnętrze obudowy HP ZBook Firefly 14 G7 bez problemu rozpoznalibyśmy procesor, gdyż ma stosunkowo charakterystyczną budowę (więcej: http://icom-computer.pl/laptop-biznesowy-jak-jest-zbudowany/). Przede wszystkim wcześniej przytoczony model posiada CPU Intel Core i7 10510U z czterema rdzeniami. Razem z kartą graficzną nVidia Quadro P520 stanowią solidny zestaw. Jednak procesor wewnątrz obudowy widoczny jest zaraz po rozkręceniu obudowy. Właściwie jest to niewielki kwadrat. Z jednej strony posiada zwykłą blaszkę (widoczne jest także logo producenta), natomiast po drugiej stronie znajdują się gęsto ułożone, sterczące nóżki. Są to wyprowadzenia, dzięki którym możliwe jest przytwierdzenie komponentu do płyty głównej. Sercem tego podzespołu jest monokryształ krzemu, znajdują się na nim warstwy z półprzewodników.

Technologia zdjęcie z freepik - pl.freepik.com