Formatowanie komputera- czy to rzeczywiście takie trudne?

2 grudnia 2020 Off Przez Karina

Kiedy przeciętny użytkownik dowiaduje się, że koniecznym procesem okazuje się sformatowanie dysku twardego, często jest pełen obaw. Okazuje się, że nie jest to wbrew pozorom skomplikowany proces, dlatego mogą sobie z nim poradzić nawet osoby średniozaawansowane. Co należy wiedzieć przed rozpoczęciem formatowania laptopa? W jaki sposób skutecznie sformatować dysk w laptopie? Aby uzyskać odpowiedzi na te pytania serdecznie zapraszamy do lektury poniższego artykułu, który z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości.

Co należy wiedzieć przed rozpoczęciem formatowania laptopa?

Najważniejszą kwestią jest to, że formatowanie laptopa oznacza usunięcie wszystkich danych, które znajdują się na dysku twardym, razem z systemem operacyjnym i sterownikami. Oznacza to, że konieczne okaże się zainstalowanie nowego oprogramowania, które zajmuje się koordynowaniem pracą całości. Musimy znać również dokładne nazwy podzespołów, aby bez problemu zainstalować sterowniki. Co to oznacza w praktyce? Załóżmy, że posiadamy model HP ZBook Power G7 (który nabyc można np. tutaj: https://www.kuzniewski.pl/k5030,laptopy-hp-zbook-zbook-power-zbook-power-g7.html), który to wyposażony jest w procesor Intel Core i9 10885H, a także w kartę graficzną NVIDIA Quadro T1000. W późniejszym etapie konieczne okaże się wyszukiwanie odpowiednich sterowników, aby całość działała prawidłowo.

W jaki sposób sformatować dysk w laptopie?

Na początku wkładamy płytę z systemem operacyjnym do napędu (lub podłączamy inny nośnik danych). Po ponownym uruchomieniu powinien pojawić się kreator instalacji. Nasza praca polega właściwie na tym, aby postępować zgodnie ze wskazówkami na ekranie. Jedynym problematycznym krokiem może okazać się ustalanie wielkości partycji, jednak nie trzeba posiadać niesamowitych umiejętności, aby sobie z tym poradzić. Na końcu pozostaje nam jedynie wprowadzenie podstawowych ustawień, aby móc rozpocząć użytkowanie ze sformatowanego laptopa ze świeżym systemem operacyjnym.

Kobieta - obraz utworzony przez freepik - pl.freepik.com